Citronellová sviečka ako odpudzovač hmyzu

Pomaličky i napriek corona kríze sa pripravujeme všetci na sezónu, oprašujeme záhradný nábytok, terasy a balkóny a čakáme, kedy konečne bude natoľko teplo, aby sme mohli vylihovať na slniečku. Túto idylku nám znepríjemňuje vždy iba jedna jediná vec. A tou je hmyz.

Dnes si ukážeme, ako efektívne a pritom ekologicky a elegantne sa ho zbaviť.

 

My doma sme tiež jednou z takýchto rodín, a preto u nás nikde nesmú chýbať Citronelové sviečky a samotný Citronelový esenciálny olej. V čom je taký výnimočný? Jeho aróma odpudzuje všetok hmyz, nezabíja ho, iba sa držia od nej v dostatončej vzdialensti ďaleko. Keď sme sa nasťahovali do nášho domu, mali sme problém s hmyzom v múke, komore a podobne. Nevedeli sme prečo, všetko bolo vyumývané, ale jednoducho stačil jeden chrobáčik, ktorý prežil a zrazu ich opäť bolá celá kolónia. Potom sa mi nechtiac vylial v kuchyni éterický olej s citronelou. Priznám sa, i mne to smrdelo, ona ako 100%-tná je dosť silná. Ale chrobáčiky do druhého rána boli preč.

Tak sme sa dostali aj k výrobe citronelových sviečok. To sú práve tie, ktoré ponúkajú v obchodoch ako odpudzovače hmyzu. Tento raz si ich môžete ednoducho vyrobiť doma z ekologických materiálov, ktoré neznečisťujú ovzdušie.

 

Celkovo výroba vám zaberie maximálne 10-15minút. Použijeme sójový vosk na sviečky, ktorý sa ľahko roztápa, má dlhú životnosť a do ovzdušia nevydáva toľko CO2. Zoberieme buď hlinený alebo terakotový kvetináč, alebo sklenený pohár. Výber je na vás, ja si vždy volím sklo, pretože môžem ho potom ľahko vyčistiť od zbytku vosku a znova použiť na ďalšiu sviečku.

Pripravíme si nádobu, ktorú ohrejeme na sporáku. Až doteplej nádoby pridávame sójový vosk a za stáleho miešania ho roztopíme. Ešte predtým si nachystáme knôt na sviečky v nádobe. 

Teraz ešte kým je vosk roztopený, doslova priesvitný pridáme 10% z váhy vosku citronelového esenciálneho oleja. Znamená to, že na napríklad celé balenie 750g sójového vosku pridáme 75g éterického oleja, čo je asi 100ml.  Pri reakcii začne vosk meniť farbu na bielu, znamená to, že sa ochladzuje. Dobre zmes esenciálneho oleja a vosku premiešame a rovnomerne prelejeme do pripravenej nádoby.

Sviečka tuhne podľa objemu a vonkajšej teploty približne 24 hodín pri izbovej teplote. 

Po stuhnutí ju môžete hneď začať používať. Takáto 750g sviečka Vám vydrží horieť desiatky hodín.

 

Na výrobu sme použili:

Sójový vosk

Citronelový esenciálny olej

Nádoba

Hrniec

Knôt