ZERO WASTE ŽIVOTNÝ ŠTÝL OD ÚPLNÉHO ZAČIATKU

 

 

Zmeny klimatických podmienok sú neúprosné a príroda k nám vysiela výstražné signály. Ako jedna z viacerých foriem, akým spôsobom dokážeme vrátiť prírode, čo nám poskytla, je bezodpadový životný štýl – Zero Waste.

 

Čo je to Zero Waste životný štýl?

 

Medzinárodná Aliancia Zero Waste (ZWIA) definuje takýto životný štýl ako ponechanie všetkých zdrojov v zmysle zodpovednej výroby, konzumu, znovupoužitia a obnovenia produktov, obalov, či materiálov bez toho, aby sa museli spáliť, dostať do zeme, do vody alebo ovzdušia, pretože to poškodzuje životné prostredie a zdravie ľudí.

Trochu komplikovaná definícia, ktorej sa teraz pozrieme na zúbok... „Zero Waste“ alebo po slovensky „bezodpadový životný štýl“ je spôsob bytia, kedy sa snažíme naše oblečenie, nádoby v kuchyni alebo predmety v našom živote znovu použiť alebo posunúť kamoške a kamošovi, keď už nám sa nehodia. Zero Waste je tiež, keď vymeníte plastové misky za sklenené, či kovové. Keď nehodíme zbytky jedla do koša, ale dáme ich do kompostu. Jednoducho sa snažíte, aby odpadkov v domácnosti bolo čo najmenej, až dokonca žiadne.

Volanie po tomto štýle života prišlo už v roku 2003 v USA, kedy vlády amerických štátov začali vytvárať programy pre odpadové hospodárstvo. Na Slovensku sa okruhy Zero Waste pomaly tiež rozširujú a sme radi, že i my môžeme k prispieť k lepšiemu zajtrajšku.

earth-1709250_1920 

Čo s odpadom

 

V dnešnej dobe, kedy je podporované konzumné správanie, je vyriešenie problematiky odpadkov veľmi dôležité. V minulosti naši starí a prastarí rodičia potrebovali pre svoj život zvyčajne do tridsať vecí, ale naša generácia sa nevie zaobísť už bez viac ako 100 predmetov. Ťažko však budeme prehovárať mamičku, že má svojmu dieťatku kúpiť desať plienok, keď vie, žeby nestačili ani na dva dni. Má však náhradu v podobe látkových plienok, ktoré môže oprať a znovu donekonečna používať. Dokonca som videla aj zánovné predávať a kupovať na bazároch. Nič nejde na smetisko a jedna látková plienka odchová kľudne aj dve – tri deti. Takýchto príkladov je veľmi veľa, či už vymeníte plasty za sklo alebo staré oblečenie namiesto do kontajnera dáte do zbernej nádoby na to určenej.

garbage-2729608_1280 

„5R“ princípov, ktoré zmenia Váš život i planétu

 

Princípy Zero Waste sú veľmi jednoduché a používali ich už naši predkovia. „5R“ je z anglického refuse, reduce, reuse, repurpose a recycle. Odmietnite plasty a igelitky, namiesto toho použite látkovú tašku, bambusovú kefku, sklenené poháre a fľaše. Zredukujte odpady v domácnosti na nulu – k tomu sa práve viažu ostatné princípy. Recyklujte, trieďte odpad a znovu použite staré. Niečo sa vám už nehodí? Skúste to ponúknuť známemu alebo dať na bazoš predtým, ako sa rozhodnete to vyhodiť. To, čo vy považujete za zlé a pokazené, môže niekto iný pretvoriť na niečo krásne a užitočné. Tak začnime jedným a pridajú sa ďalšie.