Prečo bomby praskajú? A iné nedokonalosti

Už sa Vám to stalo, však? Máte skvelý nápad na šumivku, super vyzerá na obrázku, tak recept skúsite aj Vy. A keď máte hotový výsledok, ktorý necháte schnúť, zrazu sa začnú šumivky rozpadať alebo praskať... Prečo?

 

1. Šumivka vyšumí ešte v miske

 

Nič nedokáže narobiť tak neporiadok, ako veľa vody, oleja, či farby a arómy v šumivkách. Keď to MEGA preženiete, vyšumia ešte len pri zarábaní. Keď preženiete pomer, veľmi ťažko schnú. Kde teda nájsť ten správny? Základ je mať dobrý overený recept. Niektoré oleje inak reagujú, ako iné. Napríklad kokosák Vám spôsobí stuhnutie, to však nemôžte očakávať od olivového oleja. TReba teda skúšať a skúšať a zapisovať si.

 

2. Šumivá bomba sa drobí a rozpadá

 

Pokiaľ sa šumivka drobí na menšie kúsky až prášok, problém mohol nastať v zlom schnutí alebo nedostatku tekutej zložky, respektíve nepomere všetkých zložiek. Keď používate napríklad prášky, ako kukuričný škrob, treba ho mať v menšom pomere ako sódu bikarbónu, či kyselinu citrónovú.

 

3. Šumivka praská

 

Myslíte si, že máte hotové, vyberiete z formy krásnu šumivku a necháte ju schnúť. Problém však nastane tu. Šumivka nepekne popraská. Za touto záhadou nie je nič iné len čas. Naložili ste si príliš veľké množstvo hmoty na výrobu a tá začala "pracovať" skôr ako ste ju dali do formy a vybrali. Takže lepšie je mať menej zarobeného na viackrát, alebo mať viac foriem a rúk k nápomoci.

 

Ak máte nejaké iné problémy, ktoré sa týkajú výroby šumivých bômb alebo aj výroby domáceho mydla, sprcháčov a kozmetiky, neváhajte nás kontaktovať: obchod@mydli.sk a my Vám radi na všetko odpovieme.