Výroba domáceho Aloe Vera gélu

Aloe Vera je aspoň v mojich kruhoch veľmi ospevovaná rastlina a i ja som podľa jej čaru. Odporúča sa ako liečivo pri popáleninách kože, rezných ranách a iných problémoch, najmä s pokožkou. Nájdete ju v krémoch, sprchových géloch, maskách. A aj v kvetinárstvach. Moja aloe je z Ikey (ale hej, tá malinká) a rastie ako divá. Dokonca z troch rastliniek ich ám zrazu minimálne dvadsaťpäť až tridsať. A tak som rok stále presádzala a rozsádzala, až som si povedala, že stačí, veď ju môžem zužitkovať nielen ako okrasu v obývačke, ale môže poslúžiť aj donejakej tej masky a krémiku...a tu teda som začala premýšľať, čo tak najviac u nás doma treba. Mám malé dieťa, ktoré sa odreninám teda nevyhýba. Tak v hlave vyvstala otázka, prečo si tak neurobiť ten slávny gél z aloe?

Na výrobu domáceho Aloe Vera Gélu stačí surovín za pár eur a trocha času. Až som bola prekvapená. Potrebujete pár lyžíc panenského kokosového oleja a Vitamín E, plus nejakú nádobku, v ktorej bude gélik uskladený.

 

Zoberiete si najskôr aloe listy, ktoré ošúpete. Najjednoduchšie je začať ju šúpať z vrchnej časti listu - ide to veľmi ľahko. Potom už len zoberte malú čajovú lyžičku a dužinu vydlabete do misky.

Teraz zoberte panenský kokosový olej a nechajte ho, ak nie je v tekutom stave, roztopiť. Nesmie však zvrieť, na to nezabúdajte. Na pol šálky dužiny z Aloe Vera vám stačia 4 polievkové lyžice kokosového oleja.Keby ste ho chceli zmixovať s aloe, kým je v pevnom skupenstve, tak sa vám to nepodarí. Skúšala som to a z kokosáku sa stalo vyšľahané maslo, ale aloe gél ostal úplne mimo neho.

Keď máte roztopený, ale vychladnutý kokosový olej, všetko dajte spolu do jednej misky. Pridajte 5 kvapiek Provitamínu B5 a mixujte, až kým aloe nebude úplne rozmixovaná. Potom už len zoberte nádobku a môžete gélik uskladniť v chladničke. Takto by mohol vydržať kľudne 3-6 mesiacov, odpoúčam uskladniť ho v sklenenom zatáčacom pohári, ktorý ste predtým vyvarili alebo vydezinfikovali. Je to ekologickejšie ako plast a zároveň máte istotu, že gél nenapáchne a nedostanú sa do neho žiadne mikroplasty.

 

Na výrobu Aloe Vera gélu potrebujete:

 

Aloe Vera Listy

Panenský kokosový olej 150g

Provitamín B5

Nádobka