Aký íl je ten správny pre vašu pokožku?

Pokiaľ si chcete vyrobiť nejaký domáci kozmetický produkt, najprv by ste mali vedieť, čo od neho očakávate a ktoré polotovary budú pre vás to pravé, aby ste docielili svoj zámer.

Íly sú známe svojou absorpciou mastnoty z pokožky, ale aj čistiacimi účinkami, či uzatváraním pórov. Prírodné íly sa v kozmetike požívajú od nepamäti a i dnes sú veľmi populárne.

Každý íl má však rôzne účinky a závisí, akú pleť máte. Čo sa týka liečiacich účinkov, ak si urobíte malý prieskum cez internet, zistíte, že niektoré íly pomáhajú pri liečbe akné, lupienky, lupín vlasov, či vysajú toxíny z pokožky a pod.

 

Kaolín

 

 Kaolín je textúrou a účinkami najjemnejší z ílov. Má bielu farbu, takmer žiaden zápach. Odporúča sa používať ľuďom s citlivou pokožkou. Je kľúčovou zložkou pri výrobe domáceho minerálneho make-upu. Dá sa použiť aj ako detský zásyp alebo do deodorantov. Obsahuje veľa kaolinitu, oxidu kremičitého a oxidu hlinitého.

kaolin

 

Francúzsky zelený íl

 

Tento íl pochádza priamo z Francúzska, má veľmi jemnú textúru a zvyčajne sa používa ako farbivo do mydiel. Môžete ho použiť i do pleťových masiek, ktoré vďaka tomuto ílu absorbujú nečistoty a mastnotu z pleti. Zjemňuje póry a pomáha prekrveniu pokožky. Obsahuje veľa oxidov, vápnik, železo, horčík.

zeleny il

 

Ružový íl

 

Ružový íl má takisto ako biely kaolín jemnú textúru a je vhodný pre suchú, staršiu pokožku. Jeho zafarbenie spôsobuje práve oxid železa. Tiež zjemňuje póry a napomáha podpore tvorby kolagénu.

 ruzovy il

Béžový íl

 

Béžový íl sa používa pri tvorbe púdrov, make-upu a najmä ako farbivo do kozmetiky. Práve kvôli svojej farbe je ale najviac využívaný pri tvorbe domáceho púdru a minerálneho make-upu. Má tiež absorpčné účinky.

bezovy il

Kozmetické íly si môžte zakúpiť tu:

Íly

O možnostiach použitia v kozmetike sa dočítate v našom ďalšom článku tu:

Ako používať íly pri výrobe kozmetiky