Vyzeralo niekedy Vaše domáce mydlo ako želé? Už po pár hodinách vo forme môže prechádzať totiž gélovou fázou. Je to súčasť procesu zmydelnenia, kedy mydlo sa zohrieva a má okolo 82 stupňov Celzia. Gélová fáza nemá vplyv na kvalitu mydla, ale skôr na to, ako bude mydlo vyzerať.
Vy sami si môžete zvoliť už pri zostavovaní receptu, či urýchlite gélovú fázu alebo nie.
Urýchlenie gélovej fázy
Zopár dôvodov, prečo by mydlo malo prejsť gélovou fázou:
- Chcete jasné farby. Gélová fáza pomáha farbám vyniknúť a mydlu dodáva jemný odlesk. O farbivách sa dčítate tu Farby v procese za studena
- Používate prírodné farbivá. Bez gélovej fázy budú farby fádne a zakaždým iného odtieňa. Napríklad zgélovatené mydlo farbené mrkvovým práškom má oranžovú farbu. Nezgélované mydlo ide do hneda.
- Používate umelé farbivá. Gélová fáza podporuje naozajstný odtieň i laboratórne vyvinutých farieb. Napríklad pri použití fialovej farby prechádzajú postupne odtiene od sivej až po fialovú na konci gélovej fáze.
- Ponáhľate sa. Vďaka vysokej teplote zgélované mydlá rýchlejšie tvrdnú a ľahšie sa vyberajú z formy. To ale neznamená, že mydlo je zrelé - stále potrebuje 4 - 6 týždňov na dozretie.
Stále platí, že teplota je kľúčová pri gélovej fáze. Najskôr hydroxid a oleje majú okolo 49 - 54 stupňov Celzia. Nezabudnite vždy mydlo, ktoré je už vo forme prikryť, či už uterákom, utierkou alebo dekou.
Ak prostredie, v ktorom robíte mydlo je chladnejšie, môžete napríklad položiť formu k radiátoru, krbu, na hrejúcu podložku a podobne. Radšej každých 30 minút teplotu skontrolujte, pretože prehriatie spôsobí glycerínové riečky, tunely alebo vulkány. Ak je teplota vysoká, dajte preč formu od zdroja tepla a odtráňte deku. Ak naopak sa ešte nezohrialo mydlo na dostatočnú teplotu, počkajte ďalších 30 - 60 minút. Potom dajte mydlo od zdroja tepla a nechajte ho osve cez celú noc.
Gélovú fázu nechcem
Dôvody prečo nenechať mydlo prejsť gélovou fázou:
- Chcete matné mydlo. Mydlá, ktoré neprešli gélovou fázou majú matnú, krémovú farbu, obľúbená je táto forma aj pri tvorbe pastelových farieb.
- Vytvárate mydlo procesom za studena, ktoré obsahuje mlieko. Ak by takéto mydlo dosiahlo vysokú teplotu, zrazí sa, zbledne a má nepríjemný zápach. Tiež sa odporúča vyhnúť gélovej fáze pri tekutých ingredienciách ako je káva, víno, čaj a podobne.
- Vytvárate mydlo s ovocím alebo medom. Pri nich platí ten istý dôvod ako pri mlieku. Mydlo udržujeme radšej v nižších teplotách.
- Mydlo zmrazujete. Ak by takéto mydlo prešlo do vysokej teploty, tak neudrží svoj tvar.
Aby ste mydlo udržali na nižších teplotách, začnite s olejmi a hydroxidom pri teplote 32 - 38 stupňov Celzia. Keď bude vo forme, dajte ho do chladničky alebo mrazničky na 24 hodín. Vhodná je i chladná miestnosť ako suterén, garáž a pustenie ventilátora priamo na mydlo.
Treťou možnosťou je nechať mydlo odokryté pri izbovej teplote. Potom už len závisí od teploty olejov a hydroxidu, plus teploty okolia, či mydlo prejde do gélovej fázy alebo nie. Dokonca niekedy mydlo prechádza iba čiastočne gélovou fázou - jedna časť mydla (zvyčajne stred) je tmavšia ako ostatné časti. Opäť - má to vplyv iba na vzhľad mydla, na jeho účinkoch na pokožku gélová fáza nič nemení.
Ako pri všetkom, čo sa týka výroby mydla - najlepšie je experimentovať a vyskúšať, čo najvia c sa hodí vo vašom prostredí a pre vaše oči a pokožku. Vyskúšajte všetky 3 metódy a zvoľte si, ktoré je pre vás to pravé orechové.
Pre výrobu mydla metódou zastudena skúste naše produkty:
Výroba mydla metódou zastudena