Vône a saponifikácia

Dobré mydlo by malo poskytnúť výbornú starostlivosť o telo, tvár, či vlasy, ale zároveň aj by malo potešiť aj zmysly. A to práve správnou arómou.

Esenciálne oleje sú oleje spracované z častí rastlín alebo ich plodov. Iba prá esenciálnych olejov je zo zvierat, napríklad pižmo, ambra alebo cibet. Niekedy esenciálne oleje nahrádzame syntetickými arómami, najmä v prípadoch, keď samotný éterický olej je veľmi drahý. Bohužiaľ, tieto napodobeniny však nedokážu nahradiť schopnosti esenciálnych olejov. Napríklad ťažko nahradíte čajovník známy svojimi dezinfekčnými účinkami nejakou umelou arómou. Často sa i stáva, keď použijete umelú arómu pri výrobe mydla, tak časom vyprchá. Je to preto, že sú dosť premenlivé a "náladové" v mydlovej hmote.

Čo sa týka skladovania esenciálnych olejov, sú náchalne na slnečné svetlo, preto ich u nás nedostať inak ako len v hnedých, tmavých fľaštičkách alebo fľašiach. Majú rady chladnejšie prostredie, nemali by byť vystavované mrazu, či teplote vyššej ako 35 stupňov Celzia. 

Koľko esenciálneho oleja teda dávať do mydla pri výrobe procesom za studena alebo tepla? To je otázka, ktorá trápi nejednu mydlárku, č nejedného mydlára. Pri procese za studena môžu esenciálne oleje dosiahnuť objem až 2% z celkového objemu všetkých surovín, z ktorých robíme mydlo. 

Pokiaľ prekročíte hranicu, ktorú Vaša mydlová zmes znesie, uvidíte to do 24 hodín - esenciálny olej sa začne oddeľovať od mydla. Akoby sa vyzrážal na povrch v podobe kvapiek žltej alebo priesvitnej farby. Možno ho zachrániť, keď zoberiete servítok a odsajete všetky tekutiny, ktoré mydlo neprijalo. Prípadne aj nakrájajte rovno mydlo a nechajte ho tak zrieť. Kontrolujte ho a odsávajte tekutiny vždy, keď sa objavia. Bohužiaľ, ale je dosť možné, že také mydlo už nebude mať vlastnosti, aké ste chceli, aby malo.

Treba si aj dávať pozor na vlastnosti jednotlivých esenciálnych olejov a vždy si ich naštudovať. Niektoré sú mastnejšie, iné menia pH, či zafarbenie mydla. Obzvlášť treba dávať pozor, ak mydlo dávate ako darček, aby obdarúvaný nemal náhodou alergiu na nejaký esenciálny olej. Najčastejšie alergie sú práve z citrusových éterických olejov, ako napríklad bergamot, citronella,, citrón, ale aj bylinkové ako bazalka, tymián, mäta a pod.