SERIÁL - Výroba mydla procesom za studena: Rastlinné oleje a ich rozdelenie

Prechádzame k 3.-tiemu dielu nášho seriálu o výrobe domáceho rastlinného mydla. V tomto článku sa dočítate o najbežnejších rastlinných olejoch, ktoré u nás dostať a o ich pôsobení a účinkoch v mydle. Predtým, ako však prejdeme k samotnému vymenovávaniu rastlinných olejov, povedzme si, aké typy môžme na našom trhu dostať.

V prvom rade rozdeľujeme oleje podľa toho, akým spôsobom sú vyrábané - lisovaním a lisovaním za studena. Aký je medzi nimi rozdiel?

Pri lisovaní lisom sa zoberú časti rastliny, z ktorých sa olej vyrába a hodia sa do veľkého bubna, v ktorom sa nachádzajú obrovské akoby zuby. Tieto zuby mačkajú, drtia semiačka, či iné časti a pod tlakom sa oddeľuje pevná časť a vyteká olej. Pri tomto spôsobe sa môže teplota v bubne a oleja vyšplhať v niektorých prípadoch až na 93 stupňov Celzia.

 

Lisovanie za studena je úplne rovnaký s jedinou výnimkou - k lisu je napojený chladiaci prístroj, ktorý udržiava teplotu oleja medzi 38 - 43 stupňami Celzia. Táto teplota zaručuje, že sa olej neprevarí, ale zároveň sa dokáže zakonzervovať a udržia sa v ňom požadované látky a vlastnosti.

massage-2350548_1920

 

Ešte máme jedno rozdelenie olejov - rafinované, čiastočne rafinované a nerafinované. A Aký je medzi nimi rozdiel?

 

Rafinované oleje sú oleje, ktoré prešli čistiacim procesom - filtráciou. Pri tejto filtrácií sa z oleja odstraňuje farba, zápach, častokrát je destilovaný. Môže sa i tepelne upraviť, aby si udržal také vlastnosti, ako výrobca chce. Používa sa do produktov, kde nechceme, aby aróma oleja alebo jeho farba ovplyvnila náš výrobok. Avšak nemá také účinky na pokožku a vlasy ako nerafinovaný olej, pretože úpravou stráca svoje prirodzené vlastnosti a zloženie. Napr. Taký rafinovaný kokosový olej je skôr béžovej farby, bez zápachu, kdežto nerafinovaný panenský je snehovobiely a s výraznou kokosovou arómou.

 

Čiastočne rafinované oleje sú oleje, ktoré tiež prešli čistiacim procesom - filtráciou, ale neodstránili sa všetky prvky oleja, iba niektoré vybrané.

 

Nerafinovaný olej je surový olej, ktorý je prefiltrovaný iba cez sitko, sieťku, aby sa odstránili zbytky nečistôt po lisovaní, ako napríklad šupky, škrupinky, a pod. Takýto olej má prirodzenú, neupravenú farbu a arómu.