SERIÁL - Výroba mydla procesom za studena: 2 základné zložky domáceho rastlinného mydla

V minulom diely, ktorý si môžete prečítať tu - Seriál - výroba mydla procesom za studena, časť 1 sme sa bavili o tom, čo je to vlastne mydlo a z akých zložiek sa skladá. V tomto článku sa budem venovať hlavným dvom prísadám - kyseline a tukov alebo aj olejom.

 

 

Kyselina - hydroxid sodný a hydroxid draselný

 

Hydroxid sodný je kyselina, ktorá môže byť už sama o sebe dosť nebezpečná. Preto vždy dbajte na pokyny výrobcov a dostatočnú ochranu, najmä rúk a očí. Využíva sa najčastejšie pri výrobe rastlinných tuhých mydiel procesom za studena, pretože výborne reaguje s rastlinnými tukmi a olejmi. Naopak, tekuté mydlá, respektíve sprchové gély a šampóny sa vyrábajú skôr z hydroxidu draselného. 

Hydroxid sodný sa vyskytuje v 3 formách - ako granulky, tekutý alebo vločky. V našej krajine som sa úprimne s tekutým hydroxidom sodným stretla iba ako s čistiacim prostriedkom do odpadových rúr, ktorý bol však neskutočne drahý oproti samotnému hydroxidu v pevnom skupenstve. 

Hydroxid sodný treba mať veľmi dobre skladovaný, pretože, ak sa k nemu dostane vlhkosť, začne ju do seba nasávať a znehodnotí sa. Práve to je však základnou reakciou na začiatku výroby mydla procesom za studena - reakcia hydroxidu s vodou. 

Hydroxid je stále žieravina a v reakcií s vodou vytvára teplo, preto odporúčam používať sklenenú alebo keramickú nádobu. 

IMG_0102

 

Prvý úspechom pri výrobe domáceho rastlinného mydla je vypočítanie správneho pomeru hydroxidu sodného a vody, pretože i pár deci môže urobiť z vášho domáceho mydla neidentifikovateľnú kašu, či zmes. Dôležitá je tiež kvalita vody, najlepšie je používať destilovanú alebo prevarenú vodu. Veľa vody spôsobí, že mydlo bude mäkké, málo vody zas opak,  spôsobí tvrdosť mydla a jeho lámavosť. 

 

Pokiaľ máte už stanovený pomer vody a hydroxidu sodného, nezabudnite, že kyselina sa pomaly pridáva do vody, pričom vznikajú výpary, ktoré môžu byť toxické. Dobre všetko premiešajte, aby neostali v roztoku usadené čiastočky pevného hydroxidu. Ten by mohol narobiť riadnu šarapatu v samotnom mydle a procese zmydelňovania. Potom už len necháte roztok vychladnúť a môžte ho používať. 

 

Rastlinné oleje a tuky

 

Budem písať iba o rastlinných olejoch a tukoch, i keď samozrejme dajú sa mydlá vyrobiť i zo živočíšnych, ale úprimne, nemám s tým žiadnu skúsenosť. Ak by ste niekto mal, budem veľmi rada, ak sa podelí o svoje postrehy a skúsenosti. :-) 

arganovy olej flasticky 

V dnešnej dobe i v takej malej krajinke ako je SR sa dajú zohnať takmer z každého kúta sveta oleje, tuky a maslá. Cenovo sa razantne líšia najmä rafinované a nerafinované oleje a maslá. Rafinované prírodné produkty sú v podstate chemicky alebo tepelne upravované produkty. Týmto procesom chceme dosiahnúť určité požadované vlastnosti na úkor ich zloženia, farby, arómy a iných vlastností. Väčšina rafinovaných olejov a masiel je bez arómy, môže mať inú farbu, iný bod tavenia, či varu a pod. Naopak, nerafinované, teda čisto prírodné oleje, tuky a maslá majú svoju typickú farbu, arómu, konzistenciu. 

 

Plusom je, že do mydiel je možné pridať rôzne kombinácie olejov a masiel! To sa s kyselinami nedá a neodporúčam to ani. 

Každý olej a maslo má určité správanie v procese zmydelňovania a takisto i v samotnom výrobku  - domácom mydle. O tom sa už ale  dočítate v ďalšom článku.