SERIÁL: Farby a mydlá procesom za studena

Farba tvorí jednu zo základných ingrediencií pri výrobe mydla za predpokladu, že nechcete nechať výslednú farbu mydla na samotnom mydle. Celkovo rozdeľujeme farbivá na syntetické a prírodné. Potom sú farbivé špecifické iba pre mydlové hmoty a farbivá, ktoré môžete použiť pri procese za studena, či horúca.

 

Syntetické farbivá

 

Syntetické farbivá predstavujú alternatívu prírodných farbív, ktoré môžu byť nestále. Výhodou teda syntetických farieb je, že ich farba býva stála (nemáte z fialovej oranžové mydlo a pod.). Na druhej strane ako protihodnota je ich zloženie. I keď zákony sa snažia regulovať množstvo použitých ťažkých kovov vo farbách, najmä olova, realita býva občas niekde inde. Preto určite neodporúčame kupovať neoverené značky farbív (takisto aj aróm a iných ingrediencií), a už vôbec nie tie z Číny, či AliExpressu. Treba si aj uvedomiť, že Slovensko má najprísnejšie hygienické normy v rámci Európskej únie, a preto zvážte aj kúpu zahraničných produktov.

Niektoré mydlárky si nevedia takisto vynachváliť prácu s potravinárskymi farbivami. Veľa otázok dostávame i my, aby sme vyjadrili stanovisko. V tomto prípade to asi závisí od chuti, farby môžte použiť, treba však rátať s tým, že sa budú správať inak v mydle ako v cukrovinke. Vyskúšajte a uvidíte, či sa Vám táto kombinácia zapáči.

Ja osobne preferujem ekologické farby. Úprimne, dlho som hľadala také, ktoré by spĺňali moje parametre: stálosť, odolnosť pri svetle a nízky obsah kovov. Preto v našom obchodíku máme práškové farby (ak nerátam íl) iba ekologické. 

 

Prírodné farbivá

 

Prírodné farbivá a CP mydlo patria k sebe ako "riť na šerbeľ" s prepáčením za výraz. Rozdeľujeme ich na:

  • Korenie a bylinky
  • Rastlinné oleje, extrakty a zložky
  • Rastlinné odvary a nálevy
  • Anorganické farbivá (íly a oxidy)
Korenie a bylinky

Asi najviac využívané sú mletá paprika, kurkuma (je aj potravinárske farbivo) a kari. Z byliniek je to šafrán, žihľava, či rebríček obecný. A koľko treba dať? TReba trochu experimentovať, aby ste dosiahli sľúbený odtieň. Zvčajne je to 15ml až 59ml na 5,45kg dávku celkovej mydlovej hmoty. Ak to prepísknete, riskujete, že sa urobí nepekná pena, ktorej sa už ťažko zbavíte.

 

Rastlinné oleje a exktrakty

Do tejto kategórie patrí všetko rastlinné - olivový olej, ricínovy, vanilkový kvet/lusk, mrkvový olej, karamel atď. Stačí to len trochu vynaliezavosti.

 

Rastlinné odvary a exktrakty

Odvary a exktrakty predstavujú už trochu alchýmie a plánovania. Ešte naše babičky a prababičky Vám možno poradia, ako ktorý koreň, kvet, či plod naložiť, aby sa vymaceroval. Je nespočet receptov a variácií. Pamätajte, že pri každej jednej várke môže byť farba výsledného mydla inakšia a preto je to taká veľká zábava!

 

Anorganické farbivá

Anorganické farbivá predstavujú minerály vyťažené zo zeme. Ide najčastejšie o sľudu a oxidy, môže to byť ale i bridlica, či pemza. Pri manipulácií s týmito farbivami si treba dávať pozor a používať respiračné rúško, lebo väčšina je pre telo, ak ich vdýchne toxická! Sľudy máme rôznych farieb, určite ich poznáte pod názvom MICA prášok. Potom máme oxidy železa (červený, čierny, modrý) a ultramarín. Ďalej sú to íly od bieleho kaolínu, cez ružový, marocký hnedý až po zelený francúzsky. Ich farby súvisia s geolokáciou a v akej hľbke sa nachádzali. Sú svetlocitlivé - veľmi ľahko na svetle vyblednú, preto ich treba skladovať v tmavej nádobe alebo tmavšom priestore. Opäť, kupujte anorganické farbivá kozmetickej kvality, pretože tie sú zbavené nečistôt, ktoré môžu škodiť.

No a nakoniec Vám prinášam tabuľku farieb pre CP mydlá, ktoré doma dosiahnete s farbivami ľahko dostupnými:

 be72917f1559961e73d74d143a81c54b

 

e8dba982d858ed74a40db3a2007a8548