Každý jeden výrobok sa raz pokazí a mydlo tomu nie je výnimkou. Najlepšie je ho spotrebovať, niekedy to však nejde. Pre predĺženie životnosti si môžme pomôcť konzervantmi. Prírodnými i umelými.
Ako mydlár máte najväčšiu kontrolu nad tým, čo Vaše mydlo obsahuje. Myslím, že už ste zistili, že čím je mydlo prírodnejšie, tým rýchlejšie sa kazí (ale i spotrebuje, haha).
Syntetické konzervanty
Úprimne, ľudia sú vynaliezaví a neustále vymýšľajú nové a nové prvky aj v chémií, avšak sú také, ktoré sa im veľmi nepodarili. Preto sa vyhýbajte konzervantom ako napríklad formaldehyd. Sú však syntetické konzervanty, ktoré majú u nás úspech, napríklad bórová voda. Tá sa používa stále i pri ošetrení pupka u novorodencov, či do kozmetiky proti akné a zápalom.
Nežiadúce konzervanty sú ďalej Germal (imidazolidinyl), Captan, butyl-hydroxytoluen BHT, bytyl-hydroxyanisol BHA, EDTA disodium vápnika, u ktorých sú preukázané účinky poškodzujúce zdravie. Viac sa môžte dočítať na stránke www.safecosmetics.org
Prírodné konzervanty
Asi najviac používanými prírodnými konzervantmi sú...určite ich používate i Vy, len ste o tom možno doteraz nevedeli! Sú to esenciálne oleje. Potom sú to vitamíny - najmä vitamín C a A v nesyntetickej podobe, vitamín E, oleje z jadier grapefruitu, či z mrkvy. Každý z nich má svoju funkciu, niektoré sú antioxidantmi, iné zabraňujú množeniu baktérií v mydle. Môžte ich samozrejme kombinovať a docieliť tak, že mydlo Vám vydrží na poličke ešte dobre dlho. A koľko pridať? Odporúčam kalkulačku soapcalc alebo nejaké osvedčené recepty. Zvyčajne však objem nepresahuje 0,5 - 5% z celkového objemu zložiek mydla.