SERIÁL: Konzervanty a mydlá procesom za studena

Každý jeden výrobok sa raz pokazí a mydlo tomu nie je výnimkou. Najlepšie je ho spotrebovať, niekedy to však nejde. Pre predĺženie životnosti si môžme pomôcť konzervantmi. Prírodnými i umelými.

 

Ako mydlár máte najväčšiu kontrolu nad tým, čo Vaše mydlo obsahuje. Myslím, že už ste zistili, že čím je mydlo prírodnejšie, tým rýchlejšie sa kazí (ale i spotrebuje, haha). 

Syntetické konzervanty

Úprimne, ľudia sú vynaliezaví a neustále vymýšľajú nové a nové prvky aj v chémií, avšak sú také, ktoré sa im veľmi nepodarili. Preto sa vyhýbajte konzervantom ako napríklad formaldehyd. Sú však syntetické konzervanty, ktoré majú u nás úspech, napríklad bórová voda. Tá sa používa stále i pri ošetrení pupka u novorodencov, či do kozmetiky proti akné a zápalom.

Nežiadúce konzervanty sú ďalej Germal (imidazolidinyl), Captan, butyl-hydroxytoluen BHT, bytyl-hydroxyanisol BHA, EDTA disodium vápnika, u ktorých sú preukázané účinky poškodzujúce zdravie. Viac sa môžte dočítať na stránke www.safecosmetics.org

 

Prírodné konzervanty

Asi najviac používanými prírodnými konzervantmi sú...určite ich používate i Vy, len ste o tom možno doteraz nevedeli! Sú to esenciálne oleje. Potom sú to vitamíny - najmä vitamín C a A v nesyntetickej podobe, vitamín E, oleje z jadier grapefruitu, či z mrkvy. Každý z nich má svoju funkciu, niektoré sú antioxidantmi, iné zabraňujú množeniu baktérií v mydle. Môžte ich samozrejme kombinovať a docieliť tak, že mydlo Vám vydrží na poličke ešte dobre dlho. A koľko pridať? Odporúčam kalkulačku soapcalc alebo nejaké osvedčené recepty. Zvyčajne však objem nepresahuje 0,5 - 5% z celkového objemu zložiek mydla.

 

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie