Čo sú to glycerínové riečky a ako im predchádzať?

Výroba mydla je veda a zároveň i umenie, všakže?  Nespočetne veľa možností, ktoré dokážu ovplyvniť kvalitu i vzhľad mydla. Výroba mydla procesom za studena, kedy sa mydlo prehreje, spôsobuje glycerínové riečky. 

Samotné glycerínové riečky nemajú vplyv na kvalitu mydla ale na to, ako mydlo bude vyzerať. Tieto "riečky" vytvárajú trhliny alebo škvrny, ktoré narúšajú celkový dizajn a dojem z mydla. Dnes sa dozvieme, ako im predchádzať.

Glycerínové riečky - čo to je? 


Glycerín je prirodzeným produktom vytvoreným počas tvorby mydla. V mydle slúži ako čistiaca a zároveň hydratačná zložka. Jednoducho glycerín je jedna z tých vecí, ktoré robia mydlo takým úžasným!

Keď mydlá vytvorené studeným procesom sa príliš ohrejú, glycerín môže stuhnúť, čo robí ešte riečky viacej viditeľnými. Ak sú tenké alebo rozmiestnené iba v jednej časti mydla, tak táto časť mydla bude mäkkšia, ako zbytok. 

Glycerínové riečky sú viditeľnejšie napríklad, keď používate pigmenty, najmä pri použití oxidu titaničnom. Je to preto, že sú hustejšie ako miky alebo tekuté farby.

Ako predchádzať glycerínovým riečkam

Glycerínové riečky sú zriedkavé a veľa ľudí ani nezistí, že ich v mydle má. Avšak, ak chcete vytvoriť jemné mydlo, tu je zopár trikov ako to urobiť:

  • Vyskúšajte pomer vody 10% a viacej. Okrem prevencie voči riečkam pomáha tiež voči sódovému prachu, mydlo rýchlejšie zreje a ľahšie sa vyberá z formy. 
  • Rozmiešajte dobre farby predtým, ako ich pridáte do mydla, najmä ak použijete pigmenty. Odporúčame pomer 1 čajová lyžička rozmiešanej farby to 1 polievkovej lyžice ľahkého oleja (napr. mandľový olej). Ak použijete oxid titaničný, radšej ho zmiešajte v oleji ako v destilovanej vode. 
  • Znížte teplotu hydroxidu a olejov o 10 stupňov. Ak to nepomôže, môžete vyskúšať zmydelnenie pri izbovej teplote. Potom dajte formu s mydlom do mrazáku na 24 hodín, aby ste mydlo udržali chladné. 
  • Niektoré parfumové oleje môžu spôsobiť zahrievanie mydla - a to vedie ku glycerínovým riečkam.