Íl je veľmi tvárna surovina a dokážete s ňou urobiť veľa rozdielnych kozmetických výrobkov. Najznámejšie sú asi pleťové masky, ale tiež aj ílové mydlá vyrobené studeným procesom, či peelingy. Íly samotné farbia a navyše absorbujú mastnotu z kože. Ak chcete si pridať íl do vašich výrobkov, najprv zistite, ktorý z ílov je pre váš typ pokožky vhodný. Článok si môžte prečítať tu - AKÝ ÍL JE TEN SPRÁVNY PRE VAŠU POKOŽKU? Potom sa naučte, ako pridávať íly do vašich výrobkov.
Íl vo výrobe mydla procesom za studena
Práve pre účinky ílov, je populárne pridávať íly do mydiel. Ak chcete pridať íl do mydla, musíte mať na pamäti, že nielen vstrebáva mastnotu z kože, ale aj zo samotného mydla, respektíve mydlovej hmoty. Aby ste vykompenzovalli túto stratu v mydle, praktické je najskôr íl rozmiešať v niečom tekutom, napríklad destilovanej vode(oleje neodporúčam), a až potom pridať do mydlovej hmoty, ktorú robíte metódou za studena. Pomer destilovanej vody je 1 polievková lyžica vody na 1 čajovú lyžičku ílu. Môžete ílu pridať aj viacej, ale majte na pamäti, že urýchľuje stopu.
Íl v mydlovej hmote predpripravenej na roztopenie – tzv. Melt and Pour
Íly sú výborne tiež pri výrobe mydla metódou roztápania. Aby ste zamedzili vytvoreniu hrudiek v mydle, nastriekajte na íl 99% isopropyl alkoholom v pomere 1 polievková lyžička alkoholu na 1 čajovú lyžičku ílu. Mydlo bude úžasne zafarbené a mať zároveň požadované vlastnosti, aké od ílu samotného očakávate. Dávajte si však pozor, aby ste nepridali príliš veľa ílu. Ťažko sa potom bude s mydlom pracovať. Radšej pomaly pridávajte do mydlovej hmoty íl, až kým nezískate očakávaný efekt.
Íly v peelingoch
Íly sú výbornou ingredienciou do telových a tvárových peelingov, najmä ak chcete si vyrobiť peeling pre mastnú pokožku a kožu. Pretože íly majú jemnú konzistenciu, priveľa peelingových čiastočiek do masky nimi nepridáte. Ale sú výborné práve pre ich schopnosť zafarbiť výrobok a absorpčné účinky pre mastnú pleť. Pokiaľ používate suché peelingy, iba jednoducho zmiešajte suché ingrediencie spolu. Ak používate v recepte na peeling aj olej, vždy pred použitím budete musieť peeling premiešať, pretože íl padne na spodok nádoby.
Íl v šumivých bombách
Íly môžu byť tiež pridané do šumivých bômb. Pridávajú sa najmä kvôli tomu, že dokážu zafarbiť šumivky. Avšak treba dávať pozor, keďže íl môže upchať odpad vo vani, alebo zanechať pokožku v tomto prípade suchú. Najviac sa využíva do šumivých bômb do kúpeľa kaolín pre jeho jemné vlastnosti a textúru. Kaolín dokáže pridať štruktúru do šumiviek – teda pevnú časť, ktorá nevyšumí. Odporúčame íly do šumiviek pridávať iba, ak robíte veľké šumivé bomby.
Íl v maskách na tvár
Pretože íl je známy svojou absorpciou mastnoty, požíva sa najmä do masiek pre mastný a zmiešaný typ pokožky. Maska môže byť suchej konzistencie – to znamená, že máme prášok a do neho pridáme vodu alebo niečo tekutého skupenstva(napríklad čaj) tesne pred použitím masky. Môže tiež byť v forme tekutej masky – vtedy sa najčastejšie pridáva s olejmi, ktoré nahrádzajú hydratačné účinky, čo ílu chýba.
Íly sa tiež používajú v sprchových géloch, šampónoch pre rýchlo mastiace sa vlasy. Kaolín sa dokonca využíva pri výrobe očných tieňov, pretože má veľmi jemnú textúru. Vo všeobecnosti však íly nepoužívajte do telových mliek a krémov, balzamov na pery, práve preto, že by dehydratovali pokožku a pokazili by hydratačný efekt ostatných zložiek.
Íly môžte nájsť tu: