Viacfarebné mydlo

Žltá, ružová, či všetky odtiene neónových farieb...K letu patria veselé farby a prečo si ich teda nedopriať i v kúpeľni? Výroby viacfarebného mydla je o čosi zdĺhavejšia, ale zato výsledok je na nezaplatenie.

farebne mydlo 2 

 

Na výrobu domáceho mydla metódou roztápania, teda anglicky Melt and Pour, budeme potrebovať viacero farieb do mydla. A čím budú jasnejšie a veselšie, tým lepšie. My sme použili viacero typov - práškové i tekuté, pigmentové i vodové. Konkrétne to boli žtlá pigmentová farba, prášková modrá, ružová tekutá a oranžová neónová farba. Takisto pre výsledný efekt je dobré mať 2 druhy mydlovej hmoty - jednu prisvitnú a druhú bielu. Bielu mydlovú hmotu použijeme práve na farbené kúsky mydla. Farba dobre vynikne. A priesvitnú nerosiacu mydlovú hmotu zase použijeme na zalievanie a celkový tvar mydla. Výhodou nerosiacej mydlovej hmoty je, že je priehľadná ako sklo. Nemá žiadny nádych žltkastej farby, ako napríklad SLES a SLS Free priesvitná mydlová hmota alebo iné. Takže cej jej krištálovú formu dokonale vyniknú farebné kúsky, ktoré budú vo vnútri mydla.

 

farebne mydlo 5 

Najskôr postupne roztopíme bielu mydlovú hmotu a prifarbujeme farbami. Na vytvorenie rôznych typov sme použili silikónovú formu 4 obdĺžníky. Mydlo v nich rýchlo vytuhne a môžte robiť viacero farieb naraz. Keď máme vytuhnuté farby - 2 kusy z modrej práškovej, 2 kusy z ružovej tekutej, 2 kusy z oranžovej neónovej a 2 kusy zo žltej pigmentovej, môžme ešte robiť iné odtiene. Ja som pridala ešte 2 kusy modrej v tmavšom odtieni a miešané bielo-ružové mydlo. Všetky mydlá sú navoňané esenciálnym olejom - sladký pomaranč, ktorý má naozaj príjemnú arómu citrusového ovocia. Do každého kusu malého obdĺžníčka išlo 10 kvapiek esenciálneho oleja.

 

Potom zoberieme nôž a všetky kusy farebný obdĺžníkov pokrájame. Režeme na cca 1x1 cm až 1x2 cm kúsky. Jednotlivé kúsky dobre premiešame, nech sú farbyrovnomerne zastúpené v každej časti zalievaného mydla. Takto zamiešané farebné kúsky mydla presypeme do silikónovej formy na výrobu 1kg mydla. Tú si predtým samozrejme vložíme do dreveného hrántika, aby sa nám mydlo po bokoch nerozlialo, lebo steny takýchto foriem sú dosť tenké a neudržia takú váhu a tlak mydla. 

farebne mydlo 6

Následne roztopíme nerosiacu mydlovú hmotu. Samotnú priesvitnú mydlovú hmotu už nefarbíme, ani nijako nemusíme prevoniavať, lebo farebné mydlové kúsky tvoria podstatnú časť celkového mydla. Ak je už mydlová hmota roztopená, zalejeme ňou prvú vrstvu farebných kúskov. Počkáme, kým sa urobí šupka na vrchu zaliatého mydla a posypeme ju opäť farebnými kúskami. Potom opäť zalejeme roztopenou nerosiacou mydlovou hmotou a takto pokračujeme, až kým sa nedostaneme k vrcholu formy. Následne poslednú vrstvu postriekame 99% alkoholom, ktorý nám "zlikviduje" bublinky, aby mydlo naozaj bolo krásne priesvitné, bez nejakého kazu, ktorý bublinky vytvárajú.

farebne mydlo 1 

Po vytvrdnutí, ktoré trvá v chladničke tak cca 1-2 hodiny, voľne podľa izbovej teploty (rátajte aj 3-4hod), môžme konečne mydlo krájať. Vždy je to prekvapenie, ako  celá tá zmes farieb bude vyzerať spolu. Ja krájam mydlo na šírku palca, to je asi 1,5 cm. Takéto mydlo nie je ani veľmi tenké, ani veľmi hrubé a dobre sa s ním umýva. 

Budeme radi, ak sa podelíte s nami, ako sa Vám podarili viacfarebné mydlá! Svoje výtvory môžte posielať na náš mail: obchod@mydli.sk alebo na Facebook, kde nás nájdete ako skupinku Prírodná kozmetika, či zdieľajte na instagrame s hastagom mydli.

 

Na výrobu Viacfarebného mydla sme potrebovali:

0,5 kg mydlovej hmoty s kozím mliekom

1kg nerosiaca mydlová hmota

Silikónovú formu - 4 obdĺžníky

Obal na 1kg formu

Silikónová forma - veľká vanička

Ružové farbivo

Prášková modrá farba

Žltá pigmentová farba

Sladký pomaranč 10ml