Recenzia knihy: Výrabíme mýdla

Je tu prvý septembrový týždeň a s ním nielen nástup detí do škôl, škôlok (ako v našom prípade), ale i nový článoček. Tento raz sa pozrieme pod obálku knihy českého autora (prekvapivo to je chlap a nie žena) Jaroslava Šabatku, ktorý vydal v Grada vydavateľstve knihu o výrobe glycerínových mydiel - Vyrábíme mýdla (glycerínová, přírodní). 

 

Ako obálka napovie, kniha obsahuje 25 návodov na výrobu domáceho mydla z mydlovej hmoty. Ale nebuďte sklamané! Taktisto, sa v tejto útlej knižôčke, ktorá si skôr zaslúži názov brožúrka, dočítate napríklad - ako sa vyrábajú silikónové formy a ako si takú formu môžte vytvoriť doma. Potom ešte pre mňa veľké plus tejto knihy je, že sú v nej popísané rôzne techniky pri výrobe melt and pour mydiel (rozumej z mydlovej hmoty).

 

Knižka je pekne farebne spracovaná, jediné, čo as dá graficky vytknúť sú fotky na štýl "fotil som lacným foťákom". Možno i preto, že vydanie, ktoré mám je z 2008. Napriek tomu je knižka stále populárna a predáva sa. Pre začiatočníka úplne odporúčam!

 

Takže, okrem návodov sa dočítate, ako správne glycerínové mydlo treba skladovať,  aké nástroje a pomôcky sú pri výrobe mydla nevyhnutné a ako sa vyrábajú silikónové formy na výrobu mydla.

 

Najviac ma zaujali (už pre ostrieľanú mydlárku) návody, ako pomocou obyčajných vykrajovátok (také aké sú na medovníčky alebo linecké koláčiky) dokážete vykrojiť aj mydlo. Takisto, aké rozmanité techniky sú pri výrobe viacfarebných a viacvrstvových mydiel z mydlovej hmoty.

 vyrabime mydla1

Preto knihu odporúčam úplným začiatočníkom, ktorý chcú začať pracovať s mydlovou hmotou, ale aj ostrieľaným mydlárom a mydlárkam, ktoré/í hľadajú nové techniky v práci s mydlovou hmotou.

 

Kniha Vyrábíme mýdla je už bohužiaľ v papierovej podobe vypredaná, stále sa však dá stiahnuť za pár euro:

 

Prípadne už existuje jej mladšia verzia, ktorá je cenovo podobná. 

 

 

 

Knihu nájdete v Martinuse: