Melt and Pour mydlá sú zábavné a ľahko sa s nimi pracuje, hlavne ak používate iba základné elementy ako napríklad arómy, farbivá a mydlový základ. Často dostávam otázky o tom, ako je moýné použiť aj iné doplnky, ako napríklad bylinky, prášky, či extrakty pri vyrábaní mydiel práve metódou za tepla. V dnešnom článku sa preto budeme venovať tématike ingrediencií v Melt and Pour mydlách – tvorbe mydiel za tepla.
Bylinky
Bylinky majú veľký potenciál pri domácej tvorbe mydiel. Bohužiaľ, pri metóde roztápania mydlovej hmoty máme obmedzené možnosti. Často sa stáva, že pri primiešaní byliniek priamo do mydla, sa dramaticky menia vlastnosti mydla. Častokrát sa to nestáva priamo hneď, ale skôr o niekoľko dní až týždňov. Typickým príkladom bylinky, ktorá sa takto správa, sú levanduľové kvety. Tie vyzerajú a vonia výborne, keď ich vytiahnete z vrecúška, a tiež sú krásne, keď ich pridáte do mydla. Avšak po asi týždni nadobudnú hnedožltý nádych, ktorý sa postupne rozrastie do celého mydla. Hlavičky kvetov ruže a tiež lupienky tiež nie sú vhodné do takéhoto typu mydiel. Keď sa predsa len rozhodnete, že chcete použiť bylinky, tak radšej zvoľte ich ako posyp, respektíve vrchnú vrstvu mydla. Napríklad, také hlavičky kvetov ruže vyzerajú naozaj úžasne na vrchole mydla.
Niektoré bylinky, ako rastlinné prášky alebo levanduľové lupienky naopak vyzerajú super v Melt and Pour mydlách. Stačí pridať 1-2 lyžičky na 100g mydla. Samozrejme, závisí tento pomer aj od výsledku, aký chcete dosiahnuť a tak Vám niekedy neostáva nič iné, iba experimentovať.
Toto mydlo je vyrobené z mydlovej hmoty a sú v ňom kúsky ibišteka sudánskeho. Prvý týždeň vyzerá super, avšak potom začnú doslova bylinky v ňom hniť.
Íl
Íly a mica prášky dokážu dodať Vášmu mydlu úplne iné schopnosti a farbu. Treba mať však na pamäti, že každý íl a mica sa môže správať inak a môže mať rozdielne vlastnosti čo do hustoty, sily, ktorou dokáže pôsobiť na Vašu pokožku, ale i silu, ktorou dokáže zafarbiť mydlo. Pri prehnaní s dávkovaním môže mydlo púšťať farbu, ale i nepríjemne pôsobiť na pokožku. Preto platí zásada, čím menej, tým lepšie. A samozrejme tiež pred použitím treba vedieť, aké účinky má prášok. Napríklad kým Kaolín a Ružový íl sú asi najjemnejšie zo všetkých ílov, taký Bentonit je veľmi ťažký na citlivú kožu. Najjednoduchšia cesta ako pridať íly do mydla – navlhčiť ich s troškou destilovanej vody pred použitím v mydle. Vytvoríte pastu a zabránite tak, žeby íl v mydle zhrčkovateľ. Tiež netreba zabudnúť, že i keď íly Vám aj mydlo prifarbia, výsledná farba sa predsa len ukáže až po uschnutí. Môžete však očakávať farby v tónoch zeminy a prachu.
Takto zas vyzerá mydlo, keď chcete vmiešať micu bez toho, žeby ste ju predtým zriedili s vodou. Celá farba zhrudkovatie a neviaže sa na mydlovú hmotu, ale skôr sa takto zoskupuje.
Mliečne prášky
Možno ste o tom nevedeli, ale aj mliečne prášky, teda sušené mlieko a aj včelí vosk môžu byť pridané do doma vyrobených Melt and Pour mydiel. Musíme však podotknúť, že ich pridaním skrátite trvanlivosť skladovania mydla. Ako väčšina prídavkov do takéhoto typu mydiel, používajú sa zväčša 1 – 2 čajové lyžičky na cca 0,5 kg mydla. Tiež tu však platí zásada, že ako pri íloch, je lepšie najprv prášok zmiešať s vodou – tento raz však s teplou, aby sa dobre rozpustil.
Exfolianty
Exfolianty sú práve tie drobné čiastočky, ktoré sa používajú do peelingových mydiel, gélov a sprcháčov. Do mydiel robených z mydlovej hmoty sa dá pridať celkom slušný záber takýchto čiastočiek. Treba však trochu experimentovať, pretože niektoré v mydle plávajú, iné vystúpia na povrch mydla. Zvyčajne sa tiež pridávajú do mydla v pomere 1 – 2 čajové lyžičky na cca 0,5kg mydla. Ale je dosť možné, že budete musieť pridať alebo ubrať z množstva, aby ste dosiahli Vami požadovaný výsledok. Dobré skúsenosti mám napríklad s rozdrvenou pemzou, ale i orechovými škrupinkami.
Ovocné semienka a časti rastliny
Ovocné semienka sa používajú najmä na jemnú exfoliáciu pokožky. Časti rastliny však môžu mydlo i zafarbiť. Napríklad paradajkový pretlak farbí načerveno, ale napríklad také brusnice na ružovo, či čučoriedky nasivo. Možno Vás láka dávať celé kúsky ovocia a rastlín do mydla, musíte mať však na pamäti, že v mydle vyplávajú na povrch.
Levanduľové kvety vyplávajú tiež na povrch.
Prášky zo zrna
Pod práškami zo zrna rozumieme napríklad pšeničnú múku, ryžový prášok, špaldovú múku, ktoré majú v mydle rôzne vlastnosti. Opäť platí, že je lepšie najprv prášok rozmiešať s vodou, pretože pri priamom podaní do mydla, môže zničiť celé mydlo.
Oriešky a prášky zo semienok
Oriešky prášky zo semienok majú vysoké peelingové vlastnosti. Preto treba si nájsť svoj správny pomer pri pridávaní do mydla. Príliš veľa čiastočiek môže spôsobiť, že mydlo sa prakticky nebude dať využiť. Príliš málo čiastočiek v mydle môže zas spôsobiť, že nebude mať takmer žiadne alebo žiadne peelingové vlastnosti.