Miešané ružičkové mydlo

Miešané mydlá majú svoje čaro. Nikdy neviete, ako budú vyzerať, až kým ich nenakrájate. Preto vždy čaká na vás prekvapenie v podobe jedinečného vzhľadu.

IMG_0966

 

My sme použili ružičkovú formu, pomocou ktorej dokážeme vyrobiť až 1kg mydlo. Najprv sme na dno silikónovej formy vysypali zlaté glitre. Potom sme si pripravili 3 sklenené odmerky s objemom 0,5 litra, v ktorých sme v mikrovlnke roztápali mydlovú hmotu.

IMG_0938

Do prvej sme nasypali bielu SLES a SLS free mydlovú hmotu o hmotnosti 300g. Dali sme ju roztápať na 400W. Ja vždy dávam do mikrovlnky spolu s mydlovou hmotou aj pohár plný studenej vody. Zaručí to, že sa mydlová hmota neuvarí. Teda pokiaľ nedáte časovač na dlhý interval. Väčšinou stačia tak 2-4 minútky v závislosti od typu mikrovlnky.

IMG_0943

Túto mydlovu hmotu som zafarbila pomocou eko červenej práškovej farby. Pridala som asi 2 štipky práškovej eko farby a jemne miešala špachtľou, až kým sa celý prášok nerozmočil v mydle. Miešajte a pridávajte farbu postupne, kým nedosiahnete farbu, akú chcete.

IMG_0945

 

Mieša sa dovtedy, kým všetky hrudky sa nerozdrvia. Takto zafarbenú červenú mydlovú hmotu som naliala do ružičkovej silikónovej formy. V tej už som mala nachystané tie trblietky. Pár ich síce vyplávalo na povrch, ale to nevadí. Väčšina zlatých glitrov ostala naspodu silikónovej formy. 

IMG_0948

 

Potom som dala 5 kvapiek grepového éterického oleja a 5 kvapiek pomarančového esenciálneho oleja

 

Ďalej dáte do druhej čistej sklenenej odmerky s objemom 0,5 litra bielu SLES a SLS free mydlovú hmotu o hmotnosti 350g. Opäť roztápate v mikrovlnke nejakých 2-4minút. Túto hmotu však nezafarbíte, ale ešte kým nám červená mydlová hmota nestvrdne, nalejete bielu mydlovú hmotu do nej. Idete od jednoho okraja silikónovej formy k druhému. Lepšie je liať pomalšie a pomenej, ako rýchlo. Je to preto, aby sa nám biela hmota nedostala na dno silikónovej formy. Pretože navrchu, respektíve teraz na dne, chceme mať červenú farbu. Keď je mydlová hmota naliata, nakvapkajte opäť esenciálny olej v pomere 10 kvapiek grepu a 15 kvapiek sladkého pomaranču. Potom zoberte špajdlu alebo úzku paličku a začnete robiť v mydle jemný vír, nedotýkajte sa však dna formičky.

IMG_0956

Miesite teraz bielu s červenou mydlovou hmotou a zároveň sa esenciálne oleje dostávajú do celej masy a prevoňajú mydlo. Nakoniec, aby ste urýchlili proces tvrdnutia, dajte formu do chladničky. Alebo ak chcete, čakajte, kým nebude mať mydlo poriadnu šupku na povrchu.

 

Potom dáme opäť roztopiť do čistej sklenenej odmerky s objemom 0,5 litra bielu SLES a SLS free mydlovú hmotu. Budete potrebovať konkrétne 350g mydlovej hmoty. 

Chcem upozorniť v tomto bode na jednu vec. Nikdy nedávajte novú dávku mydlovej hmoty, do použitej nádoby - môžte nielen pripiecť farbu, ktorá tam ostala, ale aj môžete znehodnotiť roztápajúcu mydlovú hmotu. Túto mydlovú hmotu zafarbíme znova s eko červenou farbou. Môžete si zvoliť iný odtieň, ako pri prvom, ja som zvolila ten istý. Potom prevoniame aj túto mydlovú hmotu esenciálnym olejom. Stačí už len 10 kvapiek grepu a 10 kvapiek sladkého pomaranča. 

 

Nakoniec nalejeme pomaly mydlovú hmotu do silikónovej formy a necháme celé vytvrdnúť.

 

Po vytvrdnutí nastáva ten okamih. Ja sa vtedy cítim, ako keď dieťa rozbaľuje kinderko. Vždy je to prekvapko. No, ale teda, vyberiete mydlo z formy a krájačom na mydlovú hmotu a vosku si ho rozkrájate na 1cm hrubé kúsky. 

IMG_0967

 

 

IMG_0970

 

A už len dozdobíme alebo zabalíme ako chcete. Ja som použila zajkove jarné krabičky. 

 

IMG_0974

Hotovo! Tak ako sa podarilo?

 Na výrobu miešaného ružičkového mydla sme použili:

1kg bielej SLES a SLS free mydlovej hmoty

3ks sklenenej odmerky 0,5l

Práškovú eko farbu červenú

Glitrový prášok zlatý

Ružičkovú silikónovú formu

Grepový esenciálny olej

Sladký pomaranč esenciálny olej

Špachtľa

 Zajkove jarné krabičky

Krájač mydla a vosku